Committees and Members


As Friends do not have a traditional minister and staff, Meeting acts through its committees.  From a Business Meeting of the whole to a Relief Committee with three members, activities in Quakerism are accomplished through Committees.

Committees have either a clerk for a long standing committee such as Ministry and Counsel or a convener for a short-term committee such as a Clearness Committee.  Like all Quaker activities, committees begin and end in silent worship and members await the leading of the Spirit in the transaction of business. Committees are therefore forms of worship that are Spirit-led.

In order to ensure a democratic distribution of authority, the clerk and other members of committees serve only for a specified length of time. All Meeting members and attenders may be asked to sit on committees, depending upon their leadings and the discernment of their gifts by the Nominating Committee.

Anyone with a leading for service to the community should contact the Clerk of Nominating or any Member of the Nominating Committee to make that leading known.

POSITIONS & COMMITTEE MEMBERS FOR 2020 (All positions are for one year, renewable except for the Nominating Committee terms which are for two years, staggered terms, renewable once, and Ministry & Counsel terms for 3 years, renewable once, staggered terms.)

CLERKJane Alexandre

ASSISTANT CLERK: Bernard Winter

TREASURER: Stephen McDonnell

ASSISTANT TREASURER: Bryan Oettel

FINANCE COMMITTEE: Charlene Ray, Pamela Wood, Bart Dominus

MINISTRY AND COUNSEL: Ed Elder, Karen Taborn, Tom Goodrich (2nd Term to 2023); David Fletcher (1st Term ends 2021); Charlene Ray (2nd Term ends 2021); Jerry Reisig (partial 1st Term ends 2021); Ron Rieder, Jason McGill, Pamela Wood (1st Term to 2022)

RECORDER FOR MEMBERSHIP/HISTORIAN: Helen Garay Toppins

NOMINATING: Mason Jenkins, Peter Beck (1st Term to 2021); Bryan Oettel, Robert Renwick (1st Term to 2022)

COMMUNICATIONS AND WEBSITE: Kathy Stackhouse, Bryan Oettel, Scott Blumenthal, Derek McIver

LIBRARIAN: Sally Campbell

LIBRARY: Corona Machemer, Richard Schmidt, Jane Alexandre

PEACE AND SOCIAL CONCERNS: Corona Machemer and Robert Schwab (Co-Clerks)

FRIENDS' COMMITTEE ON UNITY WITH NATURE (FRIENDS EARTHCARE WITNESS): Tom Goodridge

FIRST DAY CAREGIVERSErnie Buscemi, Sally Campbell, Tom Goodridge, June Tano

FIRST DAY COORDINATORS: Richard Schmidt, Pamela Wood

RIVERSIDE SPACE: Jason McGill

HOSPITALITYJoyce Richardson (until April 2020), Charlene Ray, Richard Schmidt, Bryan Wigfall

ARCH VISITORS: Sally Campbell, Kathy Hinton, Dot Savage, John Tweddle, Charlene Ray, David Fletcher, Schuyler Osborne, Bryan Wigfall

COMMITTEE FOR PRISON MINISTRY: Stephen McDonnell, Ernie Buscemi, David Fletcher, Helen Garay Toppins, Pamela Wood


REPRESENTATIVES TO FRIENDS GROUPS

FRIENDS COMMITTEE ON NATIONAL LEGISLATION (FCNL): Kathy Stackhouse

AMERICAN FRIENDS SERVICE COMMITTEE: Pamela Wood

POWELL HOUSE: Charlene Ray

YOUNG ADULT FRIENDS: OPEN

PENDLE HILL: Stephen McDonnell

NEW YORK YEARLY MEETING: Pamela Wood

NEW YORK QUARTERLY MEETING: Ed Elder

FRIENDS GENERAL CONFERENCE: Sally Campell


MORNINGSIDE APPOINTMENTS TO NEW YORK QUARTERLY AND YEARLY MEETING COMMITTEES (Nominated from the Quarter or Yearly Meeting)

AUDIT AND BUDGET: Kathy Stackhouse, Charlene Ray

RELIEF: John Slater

CEMETERY: Bryan Oettel

TRUSTEES OF QUARTERLY MEETING CORPORATION: Katherine Alford, Bart Dominus

COMMUNICATIONS: Bryan Oettel, David Britton

EDUCATION FUND AND PHOEBE ANNA THORNE SCHOLARSHIP: Bryan Wigfall

MINISTRY AND COUNSEL: Ed Elder

NYQM JOINT NOMINATING: David Britton

FRIENDS SEMINARY SCHOOL: Lee Rada

GREAT LAKES REGION (AFRICA) EDUCATION: Corona Machemer

COMMITTEE FOR DOWNTOWN MANHATTAN ALLOWED MEETING: Sally Campbell, Richard Schmidt

YEARLY MEETING MINISTRY AND COUNSEL: OPEN

YEARLY MEETING RIGHT SHARING OF WORLD RESOURCES: OPEN

YEARLY MEETING COMMITTEE ON DISCERNMENT: Peter Beck